ΑΕΚ – Ηλιούπολη

ΑΕΚ 0 - 3 Ηλιούπολη
11 Φεβ 2017 - 18:30
Κλειστό Νέας Φιλαδέλφειας

Με συνοπτικές διαδικασίες σε 73′ η ασταμάτητη Ηλιούπολη νίκησε με 3-0 την ΑΕΚ στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας.

Σ” ένα παιχνίδι που είχε διάρκεια 1 ώρα και 10 λεπτά, οι φιλοξενούμενες δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην Ένωση και έδειξαν από νωρίς την ανωτερότητά τους. Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη έπιασε μιά από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις και απ” το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε ότι δεν ήθελε να παίξει με τη… φωτιά.

Στο πρώτο σετ ο ΓΣΗ ήταν επιβλητικός απ” την πρώτη στιγμή και αυτό φάνηκε όταν το σκορ ήταν 10-1 και 15-5. Χωρίς ναβρει ιδιαίτερη αντίσταση, κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-9.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Γιώργου Σαμαρά προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ (5-9), ώστε να διεκδικήσει κάτι καλό, αλλά η Ηλιούπολη εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΚ και με όπλο την εξαιρετική άμυνα αλλά και την αποτελεσματική επίθεση δημιούργησε διαφορά ασφαλείας (14-22). Παρά την προσπάθεια της Ένωσης να μειώσει (17-23) έγινε το 2-0 στα σετ (17-25).

Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στο τρίτο σετ. Η Ηλιούπολη ανάγκασε την ΑΕΚ σε πολλά λάθη λάθη, δούλεψε σωστά σε μπλοκ και υποδοχή και με συνέπεια οι φιλοξενούμενες να έχουν απόσταση ασφαλείας απ” το ξεκίνημα. Για πρώτη φορά σε φετινό παιχνίδι ΟΛΕΣ οι αθλήτριες της ομάδας είχαν τον ίδιο υψηλό ρυθμό στο ματς δίχως να παρατηρηθούν κενά στην απόδοση, οπότε ήταν λογικό σε 73′ να πάρει ακόμα μια αποφασιστική νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας.

Με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, η Ηλιούπολη έκανε ακόμα ένα βήμα για να «κλειδώσει» νωρίς την παραμονή στην κατηγορία, ώστε να μην έχει άγχος μέχρι το τέλος της χρονιάς. Πρόκειται για μια από τις πιο παραγωγικές περιόδους στην ιστορία του συλλόγου διότι έχοντας δύσκολο πρόγραμμα, σε σύνολο έξι αγώνων έχει συγκεντρώσει 12 βαθμούς. Δείγμα της θεαματικής βελτίωσης που παρουσιάζει απ” τις αρχές του 2017 η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη.

Τα σετ: 09-25, 17-25, 17-25.

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Σαμαράς: «Κάναμε μία κάκιστη εμφάνιση την οποία δεν περίμενα και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την εικόνα που παρουσιάσαμε σήμερα».

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Ήμασταν πολύ συγκεντρωμένες στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήραμε το τρίποντο που μας δίνει μεγάλη ανάσα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Τα σετ: 09-25, 17-25, 17-25
ΑΕΚ (Σάμαρας) Νούσια, Καλαφατάκη, , Καράτερζη, Ζίγκα, Γεωργαντά, Αργυροπούλου, Μπελιά –λ / Κουτρουμπή, Βενέτη.
ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Γκρέκα, Μαλουσάρη, Κοκίου –λ