ΓΣ Ηλιούπολης – Άρης

ΓΣ Ηλιούπολης 2 - 3 Άρης
09 Νοε 2016 - 17:30
Δημοτικό Γυμναστήριο Ηλιούπολης

Σ” ένα παιχνίδι που κράτησε περίπου 2,5 ώρες, η Ηλιούπολη ηττήθηκε στο «τάι μπρέικ» παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 2-1 σετ.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ, αλλά με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν προβάδισμα με 8-5 καθώς τα περάσματα με πλασέ είχαν αποτέλεσμα. Με τον «άσο» της Αλεξάκου ο Άρης έκανε «νταμπλ σκορ» (5-10). Οι «κιτρινόμαυρες» έφτασαν στο 17-10 με δεδομένο το πρόβλημα που δημιούργησαν στην υποδοχή της Ηλιούπολης. Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη «έψαξε» τη μείωση προκειμένου να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους πέντε πόντους, στο 19-23. Το άστοχο καρφί της Σπανού έδωσε προβάδισμα στον Άρη με το 25-20 και την κατάκτηση του πρώτου σετ.

Στο 2ο σετ ο Άρης συνέχισε εκεί όπου είχε μείνει και προηγήθηκε με 4-0 και 8-2. Ένα επι μέρους σκορ 5-1 υπέρ των γηπεδούχων έφεραν το ματς στο 8-11 αλλά και πάλι ο Άρης είχε τις λύσεις ώστε να διατηρεί ένα προβάδισμα «4-5» πόντων. Με τον «άσο» της Μαλουσάρη η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο στο 12-15 και στη συνέχεια 16-16. Από εκείνο το σημείο και μετά είχαμε μάχη «πόντο με πόντο» καθώς η Ηλιούπολη έδειχνε να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Για δεύτερη φορά, μάλιστα, πέρασε μπροστά (19-18) με το καρφί της Κις. Το 23-23 έδωσε χαρακτήρα… θρίλερ για πρώτη φορά στον αγώνα καθώς βγήκαν εντυπωσιακές άμυνες και από τις δύο πλευρές. Το μπλοκ άουτ που πήρε η Γιοβάνη έκανε το 25-23 και την ισοφάριση στο ματς. Δικαιολογημένα ο κ. Σολκίδης είχε παράπονα στο τέλος από της αθλήτριές του γιατί δεν «τελείωναν» μπάλες ακόμα και όταν είχαν προβάδισμα πέντε πόντων.

Στο 3ο σετ καμιά ομάδα δε μπορούσε να αποσπαστεί της άλλης (2-2, 4-4, 8-8). Με τον «άσο» της Γκρέκα η Ηλιούπολη πέρασε μπροστά για πρώτη φορά και έκανε το 10-8. Το 10-10 έγινε με το μπλοκ άουτ της Πεσόα, για να προηγηθεί και πάλι η γηπεδούχος ομάδα με 12-10 απ΄τη Γιοβάνη που κατα διαστήματα έμοιαζε ασταμάτητη. Απόδειξη ότι στο 18-12 (μεγαλύτερη διαφορά στο ματς) φάνηκε πόσο καλά λειτουργούσε η γηπεδούχος σε άμυνα και επίθεση. Το 22-15 ήταν μια ακόμα μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, καθώς η Καετάνο είχε εγκλωβιστεί απ” το… διαβασμένο μπλοκ πάνω της. Το «2-1» στο παιχνίδι έγινε με το διαγώνιο καρφί της Κις και 25-19.

Στο 4ο σετ ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά (0-6) και προσπάθησε να κρατήσει αυτή τη διαφορά όπως στο δεύτερο σετ. Το «νταμπλ σκορ» για τις φιλοξενούμενες ήρθε στο 12-6, αλλά με τη Σπανού στο σερβίς ξεκίνησε η… αντεπίθεση για την ισοφάριση (8-12 & 12-14). Με το καρφί απ” τα αριστέρα και αρκετά πλάγια, η Κις έδειξε και πάλι την αξία της μειώνοντας σε 13-14. Ο «άσος» της Κις έδωσε την πρώτη ισοφάριση στο σετ (16-16) και παράλληλα η Ουγγαρέζα διαγώνα σημείωσε τον 7ο πόντο στις οκτώ τελευταίες επιθέσεις της Ηλιούπολης. Το μονό μπλοκ της Σαλούστρου έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στις γηπεδούχες με 17-16. Μέχρι το τέλος του σετ έγινε μάχη μεταξύ δύο αξιόλογων ομάδων, για να φτάσουμε στο 20-25 απ” το καρφί της Νίκιτς.

Στο «τάι μπρέικ» παρά το 0-2 η Ηλιούπολη αντέδρασε και πάλι άμεσα για να κάνει το 3-2 και ν” ακολουθήσει ένα σερί «5-0» του Άρη και το σκορ να γίνει 3-7. Η μείωση ήρθε με το καρφί της Γκρέκα η οποία έκανε το 5-7 και η Κις απ” τη θέση «6» έφερε το ματς στον πόντο και τον κ. Σολκίδη να ζητά «time out». Παρά την υπερπροσπάθεια των κοριτσιών της Ηλιούπολης ο Άρης έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση και πήρε το ματς με τον «άσο» της Κωνσταντινίδου και 9-15.

Τα σετ: 20-25, 25-23, 25-19, 20-25, 9-15

ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Κις, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Κοκίου –λ / Γκρέκα
Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Νίκιτς, Καραφουλίδου, Κωνσταντινίδου, Καετάνο, Αλεξάκου, Κελεσίδου-λ / Πήττα, Γουγούση, Χαραβελούλη

** Την αναμέτρηση στο κλειστό της Ηλιούπολης παρακολούθησε ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ, Γ. Καραμπέτσος μαζί με το Γενικό Γραμματέα, Ν. Χαλβατζή.