ΓΣ Ηλιούπολης – ΑΕΚ

ΓΣ Ηλιούπολης 3 - 0 ΑΕΚ
20 Νοε 2016 - 17:30
Δημοτικό Γυμναστήριο Ηλιούπολης

Τη δεύτερη φετινή νίκη πανηγύρισε η Ηλιούπολη καθώς νίκησε την ΑΕΚ στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 6η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Σ” ένα ματς όπου η Ηλιούπολη ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς έφτασε σε μια εύκολη νίκη με 3-0.

Η γηπεδούχος, ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και με όπλο το δύσκολο σερβίς κατόρθωσε από νωρίς να… χτίσει μια διαφορά έξι πόντων (8-2). Mε τον «άσο» της Σπανού, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (16-5) δείχνοντας ξεκάθαρα την κυριαρχία του ΓΣΗ. Η Λάβδα για δεύτερο σερί παιχνίδι ξεκίνησε στην αρχική εξάδα και με «άσο» έκανε το 23-9, με την πασαδόρο της Ηλιούπολης να καλύπτει το κενό της Γκλιγκόροβιτς η οποία για προληπτικούς λόγους ήταν στο πάγκο προκειμένου να μην επιβαρύνει το γόνατό της. Το 25-11 ήρθε με το καρφί της Σπανού η οποία έδωσε το πρώτο σετ στην ομάδα της Λυκογιάννη.

Á1 ÊÁÔÇÃÏÑÉÁ ÃÕÍÁÉÊÙÍ / ÇËÉÏÕÐÏËÇ – ÁÅÊ

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ έβγαλε… αντίδραση και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 5-4. Στη συνέχεια, η Ηλιούπολη προσπάθησε να βρει ρυθμό, βελτιώνοντας την υποδοχή της και με το προβάδισμα να πηγαίνει στο 12-11. Με τα ποσοστά στις «τελειωμένες μπάλες» να είναι σαφώς καλύτερα, η διαφορά πήγε στο +5 (19-14). Η «Ένωση» έκανε και πάλι τη μείωση στο σκορ, ισοφαρίζοντας στο 21-21 για να ακολουθήσει μάχη πόντο-πόντο. Στο 23-21 η Μαλουσάρη έβγαλε εντυπωσιακή άμυνα για να καρφώσει με επιτυχία η Σπανού και παράλληλα να ξεσπάσουν σε χειροκροτήματα οι περίπου 300 φίλοι του αθλήματος. Το 25-23 ήρθε με το μονό μπλοκ της Λάβδα.

Το τρίτο σετ ήταν μια συνέχεια του προηγούμενου όπου η ΑΕΚ ήταν κοντά στο σκορ αλλά η Ηλιούπολη είχε διαρκώς το προβάδισμα. Ωστόσο, για ακόμα μια φορά οι «κυανέρυθρες» έδειξαν πολλά απ” τα πλούσια στοιχεία που αφορούσαν την άμυνα καθώς σε αρκετές περιπτώσεις βγήκαν… μπάλες σχεδόν χαμένες! Το 25-12 ήταν απλά η επιβεβαίωση της ανωτερότητας που έδειξε και σ” αυτό το σετ ο ΓΣΗ.

Τα σετ: 25-11, 25-23, 25-12

ΓΣ Ηλιούπολης (Δήμητρα Λυκογιάννη): Σπανού, Τσουμήτα, Κις, Γιοβάνη, Μαλουσάρη, Λάβδα / λ. Κοκίου

ΑΕΚ (Χάρης Σκουτελάκος): Νούσια, Γεωργαντά, Βάφη, Ζίγκα, Καλαφατάκη, Καράτερζη / λ. Αργυροπούλου, Μπένετ, Γιονόκα

Δηλώσεις

Δήμητρα Λυκογιάννη (προπ. Ηλιούπολης): «Καταφέραμε να πάρουμε ένα «καθαρό» αποτέλεσμα ψυχολογίας, αλλά σίγουρα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης ώστε να σταθεροποιήσουμε την απόδοσή μας, αποφεύγοντας λάθη και κενά του δεύτερου σετ. Κοιτάζουμε μπροστά γιατί μας περιμένουν δύο δύσκολα παιχνίδια την εβδομάδα που έρχεται, την Τετάρτη στη Σαντορίνη και την επόμενη Κυριακή εντός με τον Ολυμπιακό».

Αντιγόνη Τσουμήτα (αθλήτρια Ηλιούπολης): «Ήταν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα ώστε να μας δώσει ώθηση και ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας, αφήνοντας πίσω ένα αγωνιστικό κενό που είχαμε σε ορισμένες αναμετρήσεις. Νιώθω, ότι η ομάδα βρίσκει το ρυθμό της, γεγονός που φάνηκε απ” το ξεκίνημα του ματς όπου μπήκαμε έτοιμες και αφυπνισμένες για τις δυσκολίες που θα μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε».