Ηλιούπολη – Αίαντας

Ηλιούπολη 3 - 1 Αίαντας
05 Φεβ 2017 - 17:30
Δημοτικό Γυμναστήριο Ηλιούπολης

Η Ηλιούπολη ήθελε και το απέδειξε ότι μπορεί να πάρει τη νίκη δίχως απώλειες απέναντ στον αξιόμαχο Αίαντα με 3-1.

Σ” ένα παιχνίδι όπου όλες οι αθλήτριες είχαν εξαιρετική απόδοση αφήνοντας πίσω την ήττα-σοκ απ” τον Πορφύρα, απέδειξαν ότι διαθέτουν ταλέντο και θέληση στο παιχνίδι τους, όταν είναι συγκεντρωμένες. Μια νίκη που εδραιώνει ακόμα περισσότερο τον ΓΣΗ στην παραμονή και γενικότερα μακριά απ” την επικίνδυνη ζώνη.

Στο πρώτο σετ από την αρχή του αγώνα η Ηλιούπολη είχε το προβάδισμα στο παιχνίδι παρά το γεγονός ότι από δικά της λάθη είχε κοντά στο σκορ την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Στο 16-12 και μετέπειτα στο 20-15 φάνηκε ξεκάθαρα η υπεροπλία που είχε κυρίως στην επίθεση αλλά και στα καλά ποσοστά «τελειωμένων» επιθέσεων. Προς το τέλος του σετ ο Αίαντας πλησίασε με 23-21, αλλά και πάλι ο ΓΣΗ είχε τις λύσεις και το κατέκτησε με 25-21 χάρις το καρφί της Γιοβάνη.

Στο δεύτερο σετ, η Ηλιούπολη μπήκε ακόμα πιο δυνατά καθώς πήρε από νωρίς προβάδισμα πέντε πόντων (6-1). Μάλιστα, ήταν τόσο αποτελεσματικό το μπλοκ των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τις εντυπωσιακές άμυνες, που ουσιαστικά δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον Αίαντα με συνέπεια το σκορ να πάει σε σύντομο χρονικό διάστημα στο 20-10. Από “κει και πέρα με σωστή διαχείριση, οι αθλήτριες της Ηλιούπολης κατέκτησαν και το δεύτερο σετ με 25-15.

Στο τρίτο σετ, το ξεκίνημα ήταν εξίσου δυναμικό με το προηγούμενο, απόδειξη της συγκέντρωσης που είχαν οι παίκτριες της Ηλιούπολης και φάνηκε με το 6-2. Ωστόσο, η ομάδα το Ευόσμου έβγαλε αντίδραση και έφερε το σκορ στα… ίσια (11-11) για να προηγηθεί πρώτη φορά στο ματς με 12-11. Εκ νέου η Ηλιούπολη προσπέρασε με 16-14 αλλά αυτή τη φορά ο Αίαντας ήταν πιο ανταγωνιστικός, καθώς η άμυνά του ήταν σαφώς καλύτερη. Mέχρι τέλους πήγε πόντο-πόντο το σετ (20-20, 21-21). Η ομάδα του κ. Ζωλοσταθιάδη ξέφυγε με 24-22 για να έρθει το καρφί της Γκρέκα να φέρει το ματς στον πόντο, αλλά από λάθος σερβίς της ίδιας ακραίας, ο Αίαντας πήρε το σετ με 25-23.

Στο τέταρτο σετ, με ψυχολογία απ” την κατάκτηση του προηγούμενου, ο Αίαντας εξακολούθησε να βάζει… δύσκολα στην Ηλιούπολη και να είναι κοντά στο σκορ απ” το ξεκίνημα (6-5). Η θεαματική βελτίωση των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές άμυνες της Κοκίου της έδωσαν… αέρα στο προβάδισμα (16-11) σ” ένα κρίσιμο σημείο της συνάντησης. Το τριπλό μπλοκ από Μαλουσάρη, Γκλιγκόροβιτς και Σπανού πήγε τη διαφορά στο +7 (20-13), αλλά ένα επιμέρους σερί 4-0 του Αίαντα μείωσε γρήγορα τη διαφορά σε 20-17. Καρφί της Γιοβάνη και μονό μπλοκ της Μαλουσάρη έφεραν μια ανάσα απ” τη νίκη την Ηλιούπολη. Το τελικό 25-18  ήρθε με το άστοχο σερβίς από πλευράς αντιπάλων.

Δηλώσεις

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Κάναμε τα εύκολα-δύσκολα σήμερα καθώς θα μπορούσαμε να… καθαρίσουμε νωρίτερα το ματς. Λάβαμε σοβαρά υπόψη τον χαρακτηρισμού του… soft και γίναμε… hard. Κάναμε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή, συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια.»

Όλγα Μαλουσάρη: «Ήταν ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Με αφορμή και την αποψινή μας εμφάνιση, αυτή η ομάδα πιστεύω ότι είναι για υψηλότερα πράγματα. Δείξαμε ότι δε μας επηρέασε το κακό αποτέλεσμα με τον Πορφύρα και βγάλαμε αντίδραση στο παιχνίδι μας».

ΤΑ ΣΕΤ:   25-21, 25-15, 23-25, 25-18

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα, λ-Κοκίου /

Αίαντας: (Ζωλοσταθιάδης): Ανδρονικίδου, Τζούριτς, Βλάχου, Κούση, Κλέπκου, Τζιαρλή, λ-Γεωργιάδου / Ξανθοπούλου