Ηλιούπολη 3 - 2 Μακεδόνες
25 Μαρ 2017 - 15:30
Δημοτικό Γυμναστήριο Ηλιούπολης

Eντυπωσιακό φινάλε

Σ” ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Ηλιούπολη νίκησε τους Μακεδόνες με 3-2, τη στιγμή που έχανε με 2-0, στην αυλαία της κανονικής διάρκειας στην Α1.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προγήθηκαν με 6-2 αλλά 18-6 καθώς η Ηλιούπολη μπήκε νωθρή.  Τα λάθη έπαιξαν καθοριστικό ρόλο μέχρι το τέλος με συνέπεια η ομάδα της Θεσσαλονίκης να πάρει το πρώτο σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ παρά το γεγονός ότι ήταν καλύτερη ποιοτικά η ομάδα της Ηλιούπολης δεν κατάφερε να μείνει συγκεντρωμένη μέχρι το τέλος με αποτέλεσμα η ομάδα της Θεσσαλονίκης να πάρει και το δεύτερο σετ.

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ βρήκε την Ηλιούπολη να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (6-2) αλλά γρήγορα να εξανεμίζεται (7-7).  Ακολούθησε  Ένα μίνι ξέσπασμα της Ηλιούπολης για να πάρει προβάδισμα έξι πόντων (16-10) και να το διατηρεί μέχρι το τέλος ώστε να κατακτά το σετ και να μειώνει με 25-18.

Στο τέταρτο σετ η Ηλιούπολη έδειξε από την αρχή ότι θέλει να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ και με όπλο το πιεστικό σερβίς, δεν άφηςε πολλά περιθώρια στους Μακεδόνες ισοφαρίζοντας σε 2-2 με το 25-19.

Το τάι μπρέικ ήταν εξίσου ανταγωνιστικό όπως η πορεία των δυο ομάδων μέχρι το… φινάλε! Η Καραφουλίδου ισοφάρισε σε 9-9 και οι Μακεδόνες πιέζοντας την υποδοχή των γηπεδούχων έφτασαν μια «ανάσα» από τη νίκη με 9-14! Όμως με τη Σαλούστρου στο σερβίς άρχισε η αντεπίθεση της Ηλιούπολης, που εκμεταλλεύτηκε τα πάρα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων (15-14) για να πάρει τελικά τη νίκη με 18-16 έπειτα από δυο άουτ επιθέσεις των Μακεδόνων.

Οι Μακεδόνες με 33 βαθμούς και μια εξαιρετική πορεία κατετάγησαν στην 6η θέση ενώ ο ΓΣΗ με το «δίποντο» έφτασε επίσης τους 33 βαθμούς και την 7η θέση –την καλύτερη θέση στην ιστορία της ομάδας- έπειτα από ένα σπουδαίο β΄γύρο!

Τα σετ: 20-25, 23-25, 25-18, 25-19, 18-16

Γ.Σ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα / λ- Κοκίου, Ματσούκα, Μαθιουδάκη, Λάβδα
Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Πολυνοπούλου, Στεφανίδου, Παπαδοπούλου, Δραγουμάνου, Σαγκάρντια, Καραφουλίδου, Μυρίδου –λ / Σπανού, Τσαγκαράκη, Μανδράου, Τσουκαλά.

Η γνώμη του πάγκου

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Σήμερα κλείσαμε έναν κύκλο πετυχημένων εμφανίσεων ιδιαίτερα στο δεύτερο γύρο, όπου ήταν επιπέδου πρωταθλητισμού. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στις αθλητριές μου γιατί έδειξαν ότι διαθέτουν πλούσια ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα, ώστε να φέρουν την Ηλιούπολη στην καλύτερη βαθμολογική θέση της ιστορίας της».

Μανώλης Σκουλικάρης: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα κορίτσια της ομάδας μου γιατί ο στόχος επιτεύχθηκε και με το παραπάνω καθώς αποδείξαμε ότι είμαστε άξια στην έκτη θέση. Επίσης, φάνηκε ότι υπάρχει πλούσιο ταλέντο και ότι το μέλλον ανήκει σε αυτά τα κορίτσια που είναι ηλικίας 16 έως 22 ετών».