AO Θήρας 3 - 0 Ηλιούπολη
23 Νοε 2016 - 19:00
Κλειστό ΔΑΠΠΟΣ

Την ήττα με 3-0 γνώρισε η αξιόμαχη Ηλιούπολη κόντρα στον ΑΟ Θήρας, εκτός έδρας.

Στο πρώτο σετ, η Ηλιούπολη μπήκε αρκετά δυνατά καθώς η κίνηση που έκανε στην αρχική εξάδα η κ. Λυκογιάννη ώστε να βάλει τη Γιοβάνη ως κεντρικό, την Κις ως διαγώνιο και την Γκρέκα ακραία, φάνηκε να αιφνιδιάζει τον προπονητή της Σαντορίνης. Το σκορ έγινε 5-3 υπέρ των φιλοξενούμενων καθώς η ομάδα του κ. Οικονόμου είχε πολλά λάθη στις επίθεση. Στη συνέχεια ο ΑΟ Θήρας βρήκε ρυθμό και προηγήθηκε με πέντε πόντους διαφορά (14-9), αλλά πάλι ο ΓΣΗ με την είσοδο της Μαλουσάρη, είχε τις λύσεις στην άμυνα και την επίθεση ώστε να φέρει το ματς στα… ίσια με 19-19. Ωστόσο, με δύο λάθη της Ηλιούπολης ξέφυγε με 23-20 η κυκλαδίτικη ομάδα σε κρίσιμο σημείο για να φτάσουμε στο τελικό 25-20.

Στο δεύτερο σετ, η Ηλιούπολη ξεκίνησε το ίδιο μαχητικά και ανταγωνιστικά όπως στο πρώτο, δίχως να αφήσεις τις «κυανόλευκες» να ξεφύγουν στο σκορ (3-3 και 6-6,). Για πρώτη φορά «κεφάλι» στο σκορ πήρε με τον «άσο» της Γκρέκα η οποία έκανε το 9-8 υπέρ του ΓΣΗ για να ακολουθήσει εκ νέου μάχη πόντο-πόντο (10-10, 12-12 και 15-14). Ακόμα και όταν ο ΑΟ Θήρας προσπαθούσε να… χτίσει διαφορά δύο και τριών πόντων έβρισκε αντίσταση στις λύσεις που είχε στην επίθεση η αθηναϊκή ομάδα ώστε να βρίσκεται ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής (βλέπε 20-18). Το διπλό μπλοκ από Μαλουσάρη και Σπανού μείωσε σε 22-20 τη στιγμή που οι γηπεδούχες έβρισκαν και πάλι ρυθμό στο τέλος του σετ. Μετέπειτα, ήρθε το καρφί και δύο «άσοι» της Κις να δώσει τρεις πόντους «χρυσάφι» με το 23-23 και και από λάθος επίθεση του ΑΟ Θήρας το 23-24. Η Γιοβάνη έκοψε το δεύτερο «σετ μπολ» του αντιπάλου και ισοφάρισε σε 25-25 για να έρθει καρφί και στη συνέχεια το μονό μπλοκ της Ζοτς να δώσει το 27-25 στη νησιωτική ομάδα.

Στο τρίτο σετ παρά την απογοήτευση απ” την υπερπροσπάθεια που έκαναν τα κορίτσια της Ηλιούπολης ώστε να ισοφαρίσουν, ανεπιτυχώς, εξακολούθησαν να δίνουν τη μάχη έστω για ένα σετ, δυσκολεύοντας εκ νέου τον ΑΟ Θήρας (4-4, 9-9). Ωστόσο, το σερβίς της Γεωργιάδου δυσκόλεψε την υποδοχή της αθηναϊκής ομάδας με συνέπεια το σκορ να φτάσει στο 16-12. Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ΓΣΗ προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά των +5 αλλά η ομάδα του κ. Οικονόμου έφτασε στη νίκη χάρις το 25-17

ΤΑ ΣΕΤ: 25-20, 27-25, 25-17

Η γνώμη του πάγκου

Απόστολος Οικονόμου: «Σε ένα ακόμη ματς είχαμε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση μας αν και ήμασταν πιο σοβαροί και κάναμε την πρώτη νίκη με 3-0. Ακόμη μας επηρεάζει το γεγονός ότι δεν κάνουμε όλοι μαζί προπόνηση λόγω ασθενειών (Τέρζιτς) και τραυματισμών (Όστοϊτς). Συγχαρητήρια στα κορίτσια και το μυαλό μας τώρα είναι στον Άρη».

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Παίξαμε για 2,5 σετ αρκετά καλά απέναντι σ” έναν δυνατό αντίπαλο και αντέξαμε την πίεση. Δυστυχώς, δεν κάναμε την υπέρβαση στο 2ο σετ ώστε να το κατακτήσουμε και αυτό μας στοίχισε στο τρίτο. Θεωρώ ότι ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο διάστημα έχοντας μια αρκετά καλή Θήρα».

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου, Ζντόβτς, Μεταξά, Όστοϊτς, Βεργίδου, Τέρζιτς, Αρτακιανού -λ / Μουντάκη, Τσβέτκοβα, Τσοχατζή, Τσομπανίδου, Παναγιωτίδου.

ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Κις, Γιοβάνη, Τσουμήτα, Γκρέκα, Κοκίου –λ / Μαλουσάρη, Λάβδα