Ηλιούπολη – Ολυμπιακός

Ηλιούπολη 0 - 3 Ολυμπιακός
27 Νοε 2016 - 17:30
Δημοτικό Γυμναστήριο Ηλιούπολης

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 την Ηλιούπολη στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική για την Α1 Γυναικών.

Στο πρώτο σετ, η Ηλιούπολη ήταν κοντά στο σκορ (6-7) και έβαλε… δύσκολα στις νταμπλούχες, με τις επιλογές που είχε στην επίθεση κυρίως με την Κις. Ωστόσο, μ” ένα επιμέρους σκορ (7-0) ο Ολυμπιακός έκανε το σκορ 15-7. Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες προσπάθησαν να βρουν ρυθμό, χωρίς επιτυχία με τις φιλοξενούμενες να δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο το σερβίς και να φτάνουν τη διαφορά στο +12 (20-8). Οπότε, το πρώτο σετ βρήκε τον Ολυμπιακό να το κατακτά με 25-11.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Κοβάσεβιτς μπήκε δύνατα και πήρε από νωρίς προβάδισμα με 7-2 χάρις τα υψηλά ποσοστά που είχε και πάλι στις «τελειωμένες επιθέσεις». Σ” αυτό τον ρυθμό η Ηλιούπολη έμεινε καθηλωμένη για αρκετή ώρα στους «4» πόντους, γι” αυτό και η διαφορά δεν άργησε να ξεφύγει με (4-14). Το τελικό 25-8 φανέρωσε τη διαφορά κλάσης μεταξύ των δύο αντιπάλων.

Στο τρίτο σετ, για πρώτη φορά στο παιχνίδι η Ηλιούπολη προηγήθηκε, με το σκορ να γίνεται 3-2 για να ισοφαριστεί γρήγορα με 4-4. Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός ξαναβρήκε ρυθμό και άνοιξε τη διαφορά με 13-7. Ωστόσο, η βελτίωση στην άμυνα έφερε τη διαφορά στους «4» με 14-18 και 17-20. Η αντίδραση που έψαχνε στο τέλος ήρθε με το καρφί της Γιοβάνη η οποία έκανε το 18-20. Το καρφί απ” το κέντρο της Σπανού έφερε τη διαφορά στον πόντο (21-22), ενώ το 22-22 απ” την Κις πανηγυρίστηκε έξαλλα απ” την κερκίδα καθώς επιβράβευσαν την προσπάθεια της ομάδας. Το τελικό 25-23 ήρθε απ” την προσπάθεια της Γκλιγκόροβιτς να βγάλει ανεπιτυχώς άμυνα.

Τα σετ: 11-25, 8-25, 23-25

Γ.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Δήμητρα Λυκογιάννη): Γκλιγόροβιτς , Σπανού 8 (8/22 επ., 19%υπ.-19%αρ.), Κις 6 (6/24 επ., 41%υπ.-32%αρ.), Τζιοβάνι 2 (2/13 επ.), Μαλούσαρη 2 (2/8 επ., 50%υπ.-50%αρ.), Γκρέκα 5 (5/12 επ., 33%υπ.-17%αρ.), Κοκιού –λ (27%υπ.-7%αρ.)/Τσουμίτα 5 (2/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μαθιουθάκη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 10 (7/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 9 (8/23 επ., 85%υπ.-85%αρ., 1 μπλοκ), Μαλασάϊ 15 (13/26 επ., 2 άσσοι,), Λαμπρούση 14 (10/13 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 7 (5/19 επ., 62%υπ.-46%αρ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 1 (1/2 επ.), Κονόμη –λ (80%υπ.-60%αρ.)/ Βλαχάκη 1 (1/3 επ.), Τέζα

Δηλώσεις

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Μας κυνηγάει ο κακός μας εαυτός, αλλά όπως φάνηκε στο παιχνίδι αντιδράσαμε στο τρίτο σετ και είναι από τα θετικά που κρατάμε για το σημερινό παιχνίδι απέναντι σ” έναν πιο ποιοτικό αντίπαλο ο οποίος δεν αφήνει και πολλά περιθώρια. Κοιτάζουμε τη δύσκολη συνέχεια που μας περιμένει στο πρωτάθλημα.»

Άννα Σπανού: «Στα δύο πρώτα σετ δε μπήκαμε καλά, είχαμε αρκετά προβλήματα αλλά στο τρίτο βελτιωθήκαμε και βρήκαμε ρυθμό ώστε να κοντράρουμε μια πιο ποιοτική ομάδα όπως ο Ολυμπιακός.

Στέλλα Χριστοδούλου: «Παρά την απουσία της Χίππε στα δύο πρώτα σετ ήμασταν συγκεντρωμένες στο παιχνίδι, αλλά η αντίπαλος ανέβηκε στο τρίτο και εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωσή μας. Τελικά καταφέραμε και πήραμε τη νίκη με 3-0».