Μαρκόπουλο – Ηλιούπολη

Μαρκόπουλο 3 - 1 Ηλιούπολη
03 Δεκ 2016 - 18:00
Δημοτικό Στάδιο Μαρκόπουλου

Δεν τα κατάφερε η μαχητική Ηλιούπολη καθώς ηττήθηκε με 3-1 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Στο πρώτο σετ, η Ηλιούπολη προσπάθησε να πιέσει από την αρχή με το σερβίς, αλλά το Μαρκόπουλο έκανε το 16-10 έπειτα από ένα σερί που «έχτισε» η Νικολογιάννη από τη θέση του σερβίς. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενες με την εμπερία τους κατάφερναν να ροκανίσουν τη διαφορά και με τη Γιοβάνη να φέρουν το σετ στα ίσα 20-20. Εκατέρωθαν λάθη δεν άφηναν καμία από τις δυο ομάδες να ξεφύγει με τη Μαλουσάρη να μπλοκάρει για το 27-28 και την Κις να υπογράφει το 27-29 σ” ένα σετ όπου η ομάδα της Λυκογιάννη έκανε κατάθεση ψυχής!

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενες έμοιαζαν… βραχυκυκλωμένες καθώς το Μαρκόπουλο είχε τον έλεχο με 8-2 α’ τεχνικό τάιμ άουτ και 16-12 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με την Κλάιν. Η Ηλιούπολη προσπάθησε να μειώσει αλλά ο ΑΟΜ ισοφάρισε σε 1-1 με 25-21 (μπλοκ στην Κις).

Με καλύτερες επιλογές και ψυχολογία μπήκε στο τρίτο σετ το Μαρκόπουλο που κατάφερε να πάρει μεγάλες διαφορές (16-7 β’ τεχνικό τάιμ άουτ). Η Ηλιούπολη είχε προβλήματα στην υποδοχή και δεν μπόρεσε να «ροκανίσει» μια τόσο μεγάλη διαφορά ενώ το σετ με 25-10 ολοκληρώθηκε έπειτα από άσο της Φακοπουλίδου.

Στο τέταρτο σετ, το Μαρκόπουλο είχε εύθραστο προβάδισμα (8-5) ενώ με τη Διάλλα να πιέζει την υποδοχή των φιλοξενουμένων η διαφορά άνοιξε (16-9). Η αντεπίθεση διαρκείας της Ηλιούπολης ήρθε με την Κις (τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους) και την Γκρέκα από τη θέση του σερβίς όπου με δύο συνεχόμενους «άσους»… οδήγησε σε πολλά λάθη των γηπεδούχων κυρίως στην άμυνα. Έτσι, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (19-19, 21-21, 23-23). Τελικά, η Μερκάντο είχε τις Μερκάντο και με δυο σερί πόντους έγραψε το 26-24 και έδωσε ένα σπουδαίο βαθμολογικά «τρίποντο» στον ΑΟΜ.

Τα σετ: 27-29, 25-21, 25-10, 26-24

Α.Ο Μαρκοπούλου (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλάιν, Διάλλα, Λιάγκη, Ιακωβίδου λ./Νικολογιάννη,Πατεράκη, Φακοπουλίδου, Κρακάση

Γ.Σ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Κις, Γιοβάνη, Τσουμήτα, Μαλουσάρη, Κοκίου –λ / Γκρέκα, Λάβδα, Μαθιουθάκη

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, από τη στιγμή που υπάρχει καθαρό σκορ. Δεν ήταν ένα ποιοτικό παιχνίδι και κρίθηκε στην υποδοχή, τουλάχιστον απο την πλευρά μας».

Κάταλιν Κις: «Στόχος μας ήταν να πιέσουμε τον αντίπαλο και να πάρουμε τουλάχιστον έναν βαθμό. Αν και συνήθως δεν ξεκινάμε καλά στα παιχνίδια μας, σήμερα μπήκαμε δυνατά, παίξαμε καλά και πήραμε το πρώτο σετ. Ψυχολογικά είμαι απογοητευμένη από την αντίδρασή μας μετά το πρώτο σετ και φυσικά από την εξέλιξη του αγώνα. Πρέπει να δούμε τι φταίει».

Γιάννης Νικολάκης: «Συμφωνώ με την άποψη της κ. Λυκογιάννη καθώς ήταν ένα κακο παιχνίδι από πλευράς ποιότητας, σ” ένα ματς με αρκετό άγχος και μπόλικα λάθη. Πιέσαμε πολύ στο σερβίς και μας βγήκε με αποτελεσμα να πάρουμε κάποιους εύκολους πόντους. Είμαι ευχαριστημένος από τις αθλήτριές μου, ταλαιπωρηθήκαμε αυτη την εβδομάδα, η Έρικα (σ.σ Μερκάντο) προπονήθηκε μόνο μιάμιση μέρα και προερχόμασταν από μια κακή εμφάνιση κόντρα στον Παναθηναϊκό. Θέλουμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα στα επόμενα παιχνίδια, να απελευρωθούμε ακόμα περισσότερο και να πάρουμε τους βαθμούς που έχουμε θέσει ως στόχο από την αρχή της χρονιάς. Εύχομαι στην Ηλιούπολη να εκπληρώσει τους στόχους της και συγχαρητήρια στην Κις ειδικά σήμερα με τους 22 πόντους και γενικότερα με τις επιδόσεις της».